Fdration Cynologique Internationale Secrtariat Gnral : 13, Place Albert I - B-6530 THUIN FCI Standard Nr. 253 / 1998.05.11 6 / D
MOPSZ (Pug)
FCI Standard Nr. 253/1998. 05. 11. FCI besorols: IX-es fajtacsoport
Szekci: 11 Trsasgi s ksrkutyk Kistermet dog tpus kutyk Munkavizsga nlkl
Eredete sokat vitatott s tbb orszg is szvesen vallja sajt fajtjnak, ennek ellenre a hivatalosan elismert orszg: Kna. Prtfogja s a standard kidolgozja: Nagy Britannia.
ltalnos megjelens:
Kifejezetten kvadratikus, zmk, ers testfelpts „Multum in Parvo” (= nagy tmrsg kicsi trben), ami a tmr, arnyos testet jelenti kiegyenslyozott arnyokkal s feszes izomzattal. Itt fontos megjegyezni, hogy a szukk s kanok felptsben a msodlagos nemi jelleg igen hatrozottan s hangslyozottan jelenik meg!
Viselkeds / Jellem (Wesen)
Igen srmos, mltsgteljes s intelligens. Kiegyenslyozott, vidm s lnk. Megjegyzs: Ez rendkvl fontos kvetelmnye a fajtnak, rtkelsnl fontos hangslyt kap.
Fej:
Nagy, kerek, de nem almafej.
Koponya:
Agykoponya: A koponya mlyeds nlkli. A redk tisztn elhatroltak. Megjegyzs: A homlokredk legyenek minl mlyebbek s lehetsg szerint szimmetrikusak. Ugyancsak kvnatos az n. fekete „diamond” meglte.
Arcorri rsz: Fang: Rvid, tompa, kvadratikus, nem felfel velt. Megjegyzs: Jl prnzott s kitlttt legyen! Itt kell hangslyozni a rendkvl fontos s kvnatos fekete maszkot, melynek a szem feletti rszig kell hzdnia s a mindig fekete orrtkrt! A lers nem kveteli meg ill. nem tr ki a kifejezetten tg orr-nylsokra, amelyet azonban a szabad levegvtel s az lnksg felttlenl megkvetel.
Fogazat: Nagyon enyhe elreharaps. A keresztharaps, a lthat nyelv s fogak egyltaln nem kvnatosak. Az llkapocs szles, melyben a metszfogak majdnem egyenes vonalat alkotnak. Megjegyzs: Az llkapocs egyenes, egyik irnyban sem mutathat lejts vet!
Szemek: Stt, nagyon nagy s gmbly, gyengden aggd tekintet, mely ragyog s izgalmi llapotban tzzel teli. Megjegyzs: A nagyon nagy s gmbly lers a szem formjra vonatkozik, a tlzottan kidlled szemek egszsggyi okok miatt hibnak minslnek!
Flek: Rzsafl: Vkony, kicsi, mely oldalra s htragyrt, de a flkagylk ltszanak. Gombfl: A flbr elreesik, a flhegy szorosan simul a koponyhoz gy, hogy a fl bels fele nem lthat s a flhegyek a szemek fel mutatnak. A brlat sorn a gombflet kell elnyben rszesteni. Megjegyzs: Sajnos klfldi mintra divat lett ragasztssal s egyb mdszerekkel elfogadottsga mellett is a rzsaflek korriglsa, holott ismert a flek nagysga, hossza, megtrtsge magasan rklhet mennyisgi tulajdonsg. A fl mindig fekete, erre a standard a sznek trgyalsnl is kitr.
Nyak:
Enyhn velt, vastag, megfelel hosszsg, a fejet bszkn hordja.
Trzs:
Rvid s zmk.
Ht:
Egyenes, nem felfel velt, nem laza. Megjegyzs: A mopszok – klnsen a kanok – tbbsgben n. ksn r fajta, ezrt az 1-2 ves kor kztti velt vagy laza ht nem mindig jelent vgleges hibt, sok esetben az izomzat fejldsvel s megfelel mozgatssal kialakulhat a korrekt „fels vonal”.
Mellkas:
Szles, a bordk jl htra illesztettek.
Farok:
A farok postakrt alak. Magasan tztt, olyan szorosan, ahogy csak lehet, a farra kunkorod. Ktszeresen kunkorod farok klnsen kvnatos. Megjegyzs: A farok tben mindig vastag, majd fokozatosan vkonyodik a vge fel.
Vgtagok:
Mells vgtagok: A mells lbak erteljesek, mrskelten hosszak s jl a test al lltottak. Megjegyzs: A mells lbak soha nem lehetnek veltek!
Lapocka: Ferdn illesztett.
Htuls vgtagok: Erteljesek, mrskelten hosszak s jl a test al lltottak. Htulrl nzve egyenesek s prhuzamosak.
Trdizlet: Jl szgelt. Megjegyzs: A htuls vgtagok szgelse igen fontos a mozgs szempontjbl, gy a meredek szgels nem megengedett!
Mancsok: Sem nylmancs, sem macskamancs. Egymstl elklnlt ujjak, fekete krmk. Megjegyzs: Az n. megnylt mancsok laza lbtvel s lbkzppel hibnak minslnek. A fekete krmk a fekete egyedeknl alapkvetelmny, minden egyb sznvltozatnl tolerlhat. Itt kell megemlteni, hogy minden n. termszetes nylsnl (pl. vgbl) klnsen kvnatos a stt pigmentci.
Mozgs:
Ellrl nzve a mopsz lbai fel- s lefel mozognak, a lbak jl a vllak alatt illesztettek. A mancsok egyenesen elre nylnak, sem befel, sem kifel nem fordulhatnak. A htuls vgtagok mozgsa szintn szablyos. A mells lba elre jl kinylnak a htulsk a trdzlet szabad akcijval mozognak. Az enyhn gurul htuls rsz jellemz erre a mozgsra. Megjegyzs: A standard megfogalmazsa a trdzlet szabad akcijrl nem tvesztend ssze a gyenge, puha, igen laza csnkokkal.
Szrtakar:
Szr: Finom, sima, rvid s fnyes. Nem kemny, nem gyapjas. Megjegyzs: Ers vedlskor (pl. a szoptatsi idszak utn) a szr durva s rdes tapintsv vlik, ilyenkor lehetleg ne nevezzk kutynkat killtsra!
Szn: Ezst, barack, zszn vagy fekete. Ezek a sznek legyenek tisztk, hogy a szn az „angolna csktl” (a tarktl a faroktig hzd fekete csk) s a maszktl jl elhatroldjon. Valamennyi jegy, maszk, fl, pofafolt, homlokfolt (csillag) s angolnacsk olyan fekete legyen, amilyen csak lehet. Megjegyzs: A vilgos, n. beige szn (francia sz, fordtsa: homokszn, szrksvrses, srga) nagyon sok rnyalatban fordul el, ezek mindegyike egyformn kedvelt. A silver ill. szrke sznnel kevesebbet tallkozunk, kevsb elterjedt s kedvelt. A fekete sznvltozat egyre npszerbb Magyarorszgon, de a vilg nagy killtsain felvezetett mopszok sszltszmnak csak kb. 15-20%-t teszik ki. A fekete sznvltozat tenysztse lnyegesen nehezebb, gyakran jelennek meg kevsb tpusos fej s gyenge csontozat egyedek s a fekete szn kvnalmainl is kevesebb a trsi hatr (minden testrszen egyntet, fnyes szrzet az elvrs, semmilyen vrses vagy egyb elsznezds sem megengedett, kivve egy kis fehr mellfolt). A klnfle szn egyedek prostsa komoly genetikai ismereteket ignyel.
Sly:
Idelis sly: 6,3-8,1 kg. Megjegyzs: A standardban foglaltakat – mint ms egyb kvetelmnyt – kiss „tlhaladta” az let, hiszen a tpusos mopsz tlagslya a 10 kg krl mozog. Vilgszerte elvrs s tenysztsi cl az egszsges, jl mozg, jl llegz egyedek tenysztse s ez nem kis feladat el lltja a fajta megszllottjait, hiszen ezen kvetelmnyek mellett is meg kell rizni az e fajtra jellemz, klnleges kllemi adottsgokat.
Egy kis segtsg a standard gyakorlati alkalmazshoz:
Az „A” jel kutya: Ez a jl felptett kutya nem szgletes s nem is vaskos. Rvid lb s hossz ht. Ebben a kt pontban s a lazn, kiss nyitottan hordott farkval eltr az idelistl. Ennek ellenre fajtjnak elgg tipikus kpviselje.

A „B” jel kutya: Ez a kutya nem kpviseli a fajta jellemzit. A lbai a mopszra nem jellemzen tl hosszak. A flei annak ellenre, hogy gombformjak, egyrtelmen terrieresek. A fej formja, az agykoponya s az arcorri rsz aarnya j, azonban a harmnit megtri a tl nagy kidlled szem.

A „C” jel kutya: Ez a kutya legalbb 3 eltrst mutat az idelistl. Ezek a flek, a farok tarts s az orr-rnc. A kutynak rzsaflei vannak, ami nem felttlenl hiba, de optikailag kisebbti a fejet. A farok tzse magas, teht j s szablyosan tekeredik, azonban az elhelyezkedse kiss jobban a hton van a kvnatosnl. A homlok- s orr-rncok tallkozsi pontjukon elvlnak egymstl, ami ugyan nem rtkelhet egyrtelm hibnak, de idelisnak sem mondhat.

A „D” jel kutya: A kutya feje tpusos, tetszets s szablyosan gyrzik a farok is. Ezzel vget is rtek a j tulajdonsgai. Hiba a laza knyktarts, radsul veltek a mells vgtagok. A htuls vgtagok tlmretezettek s gyengk a trdzletek. Laza a ht s az angolna vonal helyett egy nyeregszer stt elsznezds lthat.

Az „E” jel kutya: Szembetn a keskeny, gyenge pofarsz, az alacsonyan elhelyezked flek s a szem alatti teltsg hinya. A mancsok laposak s a csnk sarl formj.

Az „F” jel kutya: Ennek a tlzottan ers, rvid nyak kannak a felfel irnyul pofarsze a bulldoggal mutat hasonlsgot, ami nagyon nem kvnatos. A kutya slya is tllpi a megengedett trshatrt, legalbb 15 kg a valszn slya.

A „G” jel kutya: Ez a kutya kitn fej- s testarnyokkal rendelkezik. Fekete a maszk, sttek a flek, korrekt a farok tarts, kitnek a vgtagszgellsei s korrekt a csontozata. Ez a tpusos mopsz.

A „H” jel kutya: Ez a kutya nem sok hasonlsgot mutat a mopsszal. Nincs rnckpzds a fejn, tl nagyok a flei, hossz a pofarsz s szinte teljesen maszk nlkli. Hossz a trzs, hossz s emelked az gykrsz, mlyen tztt s vkony a farok s rendkvl vkony, „finom” csontozat.

HIBK: Minden eltrs a megengedettl hibnak tekintend s a hiba nagysgnak megfelelen kell rtkelni.
M.J. : A kanoknak kt jl fejlett hervel kell rendelkeznik, melyek a herezacskban helyezkednek el.
Az anyagot klfldi szakirodalom segtsgvel sszelltotta:
Bnhidi Pln Nemzetkzi kllembr
Fajtagondoz klub: zsiai s Trpekutya klub
(A dlt bets rszek az sszellt megjegyzsei)
Forrs: A Kutya 2006/jnius


|